Парламентарната здравна комисия одобри единодушно кандидатурата на Дечо Дечев за управител на Здравната каса. По време на изслушването той заяви, че една от най-важните промени, които ще предприеме, е реформа в лекарствената политика. Дечев предлага и обединяване на Комисията за лечение в чужбина и Фонда за лечение на деца с НЗОК заради непрекъснатите проблеми за пациентите, свързани с лечението в чужбина. В представената от Дечев програма се предвижда българските пациенти да не се изпращат в чужбина, а при необходимост доказани специалисти да бъдат викани у нас, за да ги лекуват. Така българските лекари щели да придобиват опит и освен това да се пестят около 150 млн. лв. годишно.
Мотивите на Дечев се обосновават на факта, че около 80% от разходите за лечение в чужбина не отиват при екипа, извършил лечението, а за логистика, придружители, посредници и за самата болница„Екип от опитни специалисти там ще осъществи контакт с професионалисти в чужбина, с които ще се сключат рамкови договори за ползване на услугите им, когато се налага. Така цялото лечение ще се извършва у нас“.
Лечението на редките заболявания да се прехвърли от бюджета на касата към здравното министерство като национална програма. Да се въведат еднакви терапии за лечение и в болниците, които да се заплащат на база на международно признати критерии и ръководства. Това ще доведе до равнопоставеност на пациентите с еднаква диагноза, както и до стабилност и прогнозируемост на бюджета. А ако някой иска по-скъпо лечение, ще трябва да доплаща. Същата система предлага и за медицинските изделия. Медицинският одит да се прехвърли към НЗОК, да се намалят регионалните каси и да се създаде аналитично звено, за да се засили и подобри контролът. Ключов фактор в програмата според Дечев са пациентите, които трябва да подават информация на НЗОК за несъответствия между заплатени дейности и лекарства.Новият шеф на касата ще иска и реално остойностяване на медицинските дейности и да се преразгледа основният пакет на здравната каса, който не бил достатъчно финансиран.